“GLOBAL CLASSROOM” (GLOBAL SINIF) PROJESİ

Globalleşmenin çokça söz edildiği günümüzde “Global Classroom” projesine 2005 yılında katılıp sanal bir global bir sınıf oluşturmamızdaki asal amaç küresel dünyada pek tanınmayan, medyada iyi haberlerle yer alamayan ülkemizi, kültürümüzü iki ayrı kıtadaki öğrencileri iki ayrı sınıfta ekran aracılığında biraraya getirerek yüzyüze iletişim kurmalarını sağlamak ve sorularla, yanıtlarla, renkli sunumlarla en azından her dönem o dersi alacak öğrencilere tanıtmaktı.

Yedi yılı dolduran bu süre içinde Nebraska-Lincoln Üniversitesi’nde “Intercultural Communication” dersini veren Dr. Charles Braithwaite ile Yeditepe Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde “Kültürlerarası/Global İletişim” dersini veren Prof. Dr. Ayseli Usluata video konferans aracılığında derslerini ortak yürütmeyi sürdürmekteler.

Bu dersleri alan Amerikalı öğrenciler ile Türk  öğrenciler karşılıklı konuşma, tartışma, elektronik posta aracılığında iletişimlerini sürdürme olanağını buldu. Derslerde “Exchange” ya da  “Erasmus” programlarıyla gelen yabancı öğrenciler de katıldı. Her dönem sonunda yapılan değerlendirmeler öğrencilerin iki kültür üzerine genel ortamda bulamayacakları bilgileri edindiklerini, kendilerini ve kültürlerini daha iyi tanıdıklarını, benzerliklerin ve ayrılıkların bilincine vardıklarını, en önemlisi gençlerin birbirlerini algılayışlarının değiştiğini, kendileri karşılarındakinin yerine koyabildiklerini görüyor ve her yeni dönem “Global Sınıf”a gelecek yeni öğrencilerle buluşma sevincini yaşıyoruz.

Bu süreç içinde Projenin yürütülmesinde katkıda bulananlar:

* Banu Bıçakçı
* Nil Moustafa
* Esra Bal
* Gözde Dalan
* Melis Ergenekan
* Betül Büyüksoy
* Sahra Öztürk

* Bilgi İşlem Merkezi çalışanları

* Bölümümüz teknik asistanı Şafak Kömürlü

 

Fotoğraf galerisi için tıklayınız

Tanıtım filmi için tıklayınız

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

©2012 PRP Yeditepe - İletişim Fakültesi - Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü / Tüm hakları saklıdır.